25 Cemaziyelahir 1441 | 19 Şubat 2020 Çarşamba

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Dünya

Ana Sayfa Haber Dünya

Gambiya ve Malezya göçmenleri kurtarmak için devrede

Son Güncelleme: 22 MAYIS 2015 - TSİ 09:44

Myanmar'ın vatandaşlık statüsü vermediği ve göçe zorladığı Arakanlı Müslümanlara Afrika'daki küçük bir ülke sahip çıkmak istediğini açıkladı. Halkın üçte birinin günlük 1.2 dolarla yaşamak zorunda olduğu Gambiya, Arakanlı Müslüman göçmenleri kabul etmeye hazır olduğunu duyurdu.

Gambiya hükümetinden yapılan açıklamada, Arakanlı Müslümanları kabul etmek ve onları ülkede kuracakları mülteci kamplarına yerleştirmenin "kutsal görev" olduğu belirtildi.

Endonezya, Malezya ve Tayland gibi bölge ülkelerine çağrıda bulunan Gambiya hükümeti, Myanmar'daki Arakan Müslümanlarının durumunu büyük bir endişe ile takip ettiklerini, özellikle denizin ortasında aç ve susuz kalan Müslüman mültecileri gönderilmesi halinde, kabul etmeye hazır olduklarını açıkladı.

Uluslararası topluma da çağrıda bulunan Gambiya, Arakanlı Müslümanlar için kurulacak kamplar için çadır, yatak, battaniye, ilaç ve ev gereçleri gönderilmesini talep etti.

Malezya göçmenleri kurtarmak için operasyona başladı

Malezya donanması açık denizde savrulan göçmen teknelerindeki Arakanlı Müslümanların kurtarılması için emir aldığını açıkladı.

Myanmar'daki zulümden kaçan Arakanlı Müslümanların bulunduğu tekneler Endonezya, Malezya ve Tayland kıyılarına yanaşırken göçmenler, bu ülkeler tarafından bir süre kabul edilmemişti. Endonezya ve Malezya yaptıkları açıklamada 7 bin göçmene bir yıllık geçici sığınma vereceklerini açıkladı.

Malezya Başbakanı Rezzak ise bugün açık denizde savrulan binlerce mülteciyi kurtarmaya yönelik operasyon için donanmaya emir verdiğini açıkladı. Endonezya ve Malezya göçmenlere geçici sığınma verirken Tayland ise kabul etmeyeceğini belirtti.

Dünya Bülteni