23 Rebi'ül-evvel 1441 | 20 Kasım 2019 Çarşamba

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Hayat

Ana Sayfa Haber Hayat

Obezitenin en büyük sebebi fast food

Son Güncelleme: 23 MAYIS 2015 - TSİ 13:24

Türkiye’de obezitenin son 10 yılda artış gösterdiğini belirten Trabzon Halk Sağlığı Müdürü Köksal Hamzaoğlu, bunun en önemli nedeninin fast food tüketme alışkanlığının da artması olduğuna dikkat çekti.

Obezite Günü vesilesiyle bir açıklama yapan Hamzaoğlu, Türkiye'de obezitenin son 10 ile 15 yıldır hızla artığının bunun en önemli nedenin de fast food tarzı yiyecek tüketiminin artması olduğuna dikkat çekti.

İkinci suçlu teknoloji

Teknolojinin ve sanayinin gelişmesinin beraberinde sağlıksız beslenmeyi ve hareketsiz yaşamı da getirdiğini dile getiren Hamzaoğlu, Türkiye’de obezitenin artmasının ikinci sebebinin de teknolojiye bağımlı olmaktan kaynaklandığını söyledi.
Sağlık Bakanlığı tarafından 2011'de yapılan 'Kronik Hastalıklar Risk Faktörleri Araştırması' hakkında da bilgi veren Hamzaoğlu, “Türkiye genelinde kadınların yüzde 87'si, erkeklerin ise yüzde 77'sinin yeterli ölçüde fiziksel aktivite yapmadığı belirlenmiştir. Bu durum hareketsiz yaşam tarzının ülkemiz için ciddi boyutlarda olduğunu ortaya koymaktadır" dedi.

Ailenin kilolu olması çocuğu da etkiliyor

Ailenin şişman olması durumunun çocuğunda obez olmasına neden olabileceğini hatırlatan Hamzaoğlu, şunları söyledi:
“Küçük çocuklarda düzenli yeme alışkanlığı aileler tarafından kontrol altında tutulmalı. Ailenin yeme tercihleri, evdeki yemek çeşitleri, yeme şekli obezitenin oluşup oluşmamasında etkili bir role sahip çevre etkenlerindendir. Çocuklarımızı mümkün olduğu kadar doğal besinlerle beslemeye, hazır ve katkılı gıdalardan uzak tutmaya, aşırı şekerli ve aşırı tuzlu besinlerden kaçınmaya özen göstermeliyiz.”

TRT Türk