18 Cemaziyelahir 1440 | 22 Şubat 2019 Cuma

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Dünya

Ana Sayfa Haber Dünya

AB, tarihinin en başarısız döneminde

Son Güncelleme: 18 HAZİRAN 2018 - TSİ 10:31

Macaristan Başbakanı Viktor Orban, Avrupa Birliği’nin (AB) son 5 yılda tarihinin en başarısız dönemini yaşadığını bildirdi.

AB’nin Avrupa’yı sığınmacılara karşı koruyamadığını, İngiltere’nin birlikten ayrılmasını (Brexit) engelleyemediğini ve Brüksel’de izlenen yanlış politikalar yüzünden Batı ve Doğu Avrupa ülkeleri arasındaki dengenin bozulduğunu savunan Orban, “AB’nin son 5 yılı, tarihinin en başarısız dönemi.” dedi.

Orban, Avrupa Parlamentosu’ndaki (AP) en büyük siyasi grup olan Avrupa Halk Partisi (EPP) liderlerinin yanlış adımlar attığını vurgulayarak, EPP’nin kendi köklerine geri dönmesi için mücadelelerini sürdüreceklerini belirtti.

EPP’nin son 15 yıldır yeni oluşturulan partilere karşı sürekli olarak güç kaybettiğini kaydeden Orban, Avrupa Komisyonu’nun ise küçük devletlere karşı büyük devletlerin oyuncağı haline geldiğini öne sürdü. Orban, “2019 yılında bu komisyon gitmeli” ifadelerini kullandı. AB’nin 2021-2027 yıllarını kapsayan bütçe tasarısından memnuniyetsizliğini ifade eden Orban, söz konusu bütçe tasarısının Avrupa Komisyonu gibi sığınmacı taraftarı olduğunu kaydetti.

Milli gazete