13 Şevval 1440 | 16 Haziran 2019 Pazar

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Ekonomi

Ana Sayfa Haber Ekonomi

İstanbul imar planında değişiklik

Son Güncelleme: 22 MAYIS 2018 - TSİ 10:22

İmar sorunlarını çözecek İstanbul İmar Yönetmeliği yayınlandı. Yeni yönetmeliğe göre; kentsel dönüşümde taraflar anlaşamazsa belediye duruma el koyacak. Bitişik nizam bina yapmak kolaylaştı.

Kat yüksekliği 12 metre, yatak odası 8 metrekare olacak. Binalar Bodrum’daki gibi tek renk olabilecek.

KAT YÜKSELİĞİ: Yol genişliği 35 metre ve 50 metre arasında kalan yerlerde 14 kat yüksekliği 12 kata düşürüldü. 50 metreden büyük yerlerde ise 12 kattan fazla kat yapılabilecek. Kat yüksekliği için Kültür Varlıkları Koruma Kurulu’ndan izin alınacak.

CEPHE RENGİ: Bodrum örneğinde olduğu gibi İstanbul’da ilçe belediyeleri meclis kararı ile artık bir örnek yapılaşma, dış cephe ve çatı rengi belirleyebilecek ve herkes de buna uymak zorunda olacak. Eski yapılar da buna uyacak.

OTOPARK: Meydan, kavşak, yol ve spor alanı gibi kamuya açık alanların zemin altları tamamen otopark olacak.

YATAK ODASI: Yatak odası büyüklüğü 9 metrekareden 8 metrekareye düşürüldü. Hol genişliği 1.20’den 1.10 metreye düşürüldü.

ASANSÖR: 3 katlı ve daha yüksek yapılar asansörlü olacak. Asansör kazalarına karşı Asansör Tescil Belgesi alınacak.

6 metrekareden ufak işyeri olmaz

İşyerleri için getirilen zorunlu ölçüler şöyle oldu:

Dükkân ve büroların dar kenarı 2 metreden az olmamak üzere alanı 6 metrekareden az olamayacak, alanı 20 metrekareden büyük dükkânlarda en az bir adet tuvalet ve lavabo yeri bulunması zorunlu olacak.

Alanı 500 metrekareden daha büyük dükkânlarda yeterli sayıda olmak üzere bay ve bayanlar için ayrı ayrı en az birer adet tuvalet ve lavabo yeri ile özürlüler için en az bir adet tuvalet yeri ayrılacak.

2 veya daha fazla bağımsız bürosu olan ve normal kat alanı 300 metrekareyi geçen büro katları için bay ve bayan ayrı olmak üzere birer adet tuvalet ve lavabo yeri ile engelliler için tuvalet ayrılması şart olacak.

Milliyet