7 Şevval 1439 | 21 Haziran 2018 Perşembe

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Dünya

Ana Sayfa Haber Dünya

Çekya yalnızca 50 sığınmacı istiyor

Son Güncelleme: 16 TEMMUZ 2017 - TSİ 16:43

Çekya İçişleri Bakanı Milan Chovanec, AB Komisyonunun Çekya, Macaristan ve Polonya'nın sığınmacı almaması nedeniyle başlattığı yasal sürece ilişkin açıklama yaptı.

Chovanec, sığınmacıların ilk etapta ulaştıkları İtalya ve Yunanistan’nın, Çekya'ya göndermek istediği sığınmacılara ilişkin yeterince güvenlik soruşturması yapmadığını, bu iki ülkenin anlaşmanın öngördüğü şekilde hareket etmediğini ileri sürdü.

Çekya'nın hukuka uygun hareket ettiğini belirten Chovanec, "Kimse anlaşmanın gereğini yerine getirmiyor. Bu nedenle sığınmacı alımına yönelik Çekya tarafından yapılacak her hangi bir öneri anlamsız olacaktır” dedi.

AB Komisyonu, geçen ay zorunlu oldukları halde sığınmacı almayı reddeden Çekya, Macaristan ve Polonya’ya yönelik yasal işlem başlatmış, söz konusu ülkelerden konuya ilişkin 14 Temmuz’a kadar savunma yapmalarını istemişti.

AB Konseyi, Eylül 2015'te, İtalya ve Yunanistan'da sıkışmış 160 bin sığınmacı iki yıl içinde diğer AB ülkeleri arasında paylaşılmasına dönük bir planı kabul etmiş, ancak geçen süreye rağmen sadece 21 bin sığınmacı yerleştirilebilmişti.

AA