19 Cemaziyelahir 1440 | 23 Şubat 2019 Cumartesi

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Türkiye

Ana Sayfa Haber Türkiye

YKS’de 2 milyon aday yarışacak

Son Güncelleme: 29 HAZİRAN 2018 - TSİ 10:07

Üniversiteye girişin anahtarı olan Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) bu yıl ilk kez uygulanıyor. 2.3 milyon adayın katılacağı sınavın ilk oturumu yarın, ikinci oturumu pazar günü yapılacak.

Temel Yeterlilik Testi (TYT) yarın sabah, ikinci oturum olan Alan Yeterlilik Testi (AYT) ile Yabancı Dil Testi de pazar günü gerçekleştirilecek. TYT'de 40 Türkçe, 40 matematik, 20 sosyal bilimler, 20 de fen bilimleri olmak üzere toplam 120 soru sorulacak. Sınav 135 dakika sürecek. AYT'de ise toplam 160 soru yer alacak. Adaylara 180 dakika süre tanınacak.

Uzun paragraflı sorular

AYT sorularının geçmiş yıllardaki Lisans Yerleştirme Sınavları'ndaki (LYS) bilgi ölçen sorulara benzemesi bekleniyor. Ancak TYT'de ALES tarzı, yorum gücünü sınayan uzun pragraflı ve bol görseli sorular yer alacak. Adayların en çok korktuğu matematik testinde klasik problem sorularının yerine sözel yönü daha kuvvetli olan sorular gelecek. Öğrencinin akıl yürüterek çözebileceği soruların çıkması bekleniyor. Adayları geçmiş yıllara göre daha kolay sorular beklese de okuduğunu anlama açısından süreyi doğru kullanmakta sıkıntı yaşayabilecekleri öngörülüyor.

Fen bilimlerinde grafik ağırlığı

Diğer derslerde olduğu gibi fen bilimlerinde de öğrencinin temel bilgilerini ve gündelik yaşamla ilgili bağlantısını kurabileceği tarzda soruların çıkabileceği öngörülüyor. Grafikler üzerinden çıkarım yapılması istenen tarzda sorular olacak. Normal bir tempoyla çalışan öğrencilerin zorlanmadan çözebileceği sorular gelecek. Soruların basit olmasından dolayı içinde başka anlamlar aranması adayların yanlış yapmasına neden olabilir.

YKS’ye gireceklere toplu ulaşım ücretsiz

İETT, 30 Haziran ve 1 Temmuz’da Yükseköğretim Kurumları Sınavı’na (YKS) girecek öğrencilere ve sınav görevlilerine toplu ulaşım araçlarının ücretsiz olacağını bildirdi. İETT’nin internet sayfasında yer alan duyuruya göre, öğrenciler sınav belgelerini, görevliler ise görevli belgelerini göstererek sınava gidiş ve sınavdan dönüşlerde toplu ulaşım araçlarından ücretsiz geçiş sağlayabilecek.

Uygulama diğer bazı illerde de söz konusu.

Üniversite sınavına geçici kimlik belgesi ile girilebilecek

YKS adayları, İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü'nün düzenlediği fotoğraflı geçici kimlik belgesi ile sınava girebilecek.

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığının (ÖSYM) internet sitesinde yer alan duyuruya göre, adaylardan T.C. kimlik kartı edinme sürecinde, İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü tarafından, fotoğraflı geçici kimlik belgesi düzenlenenler, 30 Haziran ve 1 Temmuz tarihlerinde yapılacak YKS'ye bu belgeleri ile girebilecek.

İl veya ilçe nüfus müdürlükleri hafta sonu açık tutulacak.

Milliyet, Sabah