8 Rebi'ül-ahir 1440 | 16 Aralık 2018 Pazar

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Dünya

Ana Sayfa Haber Dünya

İpek yolu demir hattı şekilleniyor

Son Güncelleme: 21 ŞUBAT 2018 - TSİ 10:44

Türkiye, Azerbaycan ve Gürcistan arasında gerçekleşen bölgesel işbirliğinin en önemli göstergelerinden birisi olan ‘Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu’ projesi için yarın Azerbaycan Ankara Büyükelçiliği bir çalıştay düzenleyecek.

İki oturum halinde Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu’nun bölge ülkelerine ekonomik, sosyal ve kültürel katkılarının anlatılacağı çalıştaya birçok yetkilinin katılacağı kaydedildi. Enerji sektöründe ‘Bakü-Tiflis-Ceyhan’ ve ‘Bakü-Tiflis-Erzurum’ projelerinden sonra Türkiye, Azerbaycan ve Gürcistan arasında gerçekleşen üçüncü büyük proje olması sebebiyle ‘Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu’, bölgesel işbirliğinin en önemli göstergelerinden birisi olarak dikkat çekiyor.

Öte yandan, Asya, Avrupa ve Afrika’yı birbirine bağlayan proje, başta lojistik olmak üzere birçok sektörde ekonomik hareketliliğin yanı sıra; Türkiye ve Türk cumhuriyetlerin ulaşım ağlarını birbirine bağlayan yeni ve etkin bir seçenek sundu. Projenin bu bağlamda, bölgede ticari, siyasi ve kültürel ilişkilerinin daha da güçlenmesine; ayıca Çin yatırımlarının bölgeye ulaşmasında önemli katkılar sağlaması bekleniyor.

dunyabulteni.net