2 Cemaziyelahir 1441 | 27 Ocak 2020 Pazartesi

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Dünya

Ana Sayfa Haber Dünya

AP'dan ilginç Maraş teklifi

Son Güncelleme: 9 OCAK 2012 - TSİ 11:36

Avrupa Parlamentosu'ndan Mağusa limanı konusunda ilginç bir teklif geldi. AP'nin Türkiye'ye ilişkin yıllık rapor taslağında, "Avrupa Birliği'nin gümrük denetimi altında Kıbrıslı Türklerle doğrudan ticaret için Mağusa Limanı'nın açılması karşılığında Maraş'ın Birleşmiş Milletler'e verilmesinin" önerildiği belirtildi.
Haberi yayınlayan Rum Fileleftheros gazetesi, bu önerinin ilk kez Avrupa Parlamentosu'nun rapor taslağında yer aldığına dikkati çekti. Rapor taslağının geçmiş yıllarda Avrupa Parlamentosu tarafından onaylanan raporlara göre açık bir biçimde olumsuz yörüngede olduğunu yazan gazete, daha önceki rapor taslaklarının Türkiye'ye Güvenlik Konseyi'nin 550 sayılı kararını uygulaması ve Maraş'ı iade etmesi konusunda tavsiyeler içerdiğini; bu yıl ilk kez dahil olan doğrudan ticaret konusunda ise herhangi bir ifadenin bulunmadığını belirtti.
Gazete, taslağın Güney Kıbrıs için can sıkıcı olduğunu da yazdı. Habere göre rapor taslağında, "Mağusa Limanı'ndan ticaretin, AB'ın gümrük denetimi altında ve yasal şekilde yapılacağı" ifadesi kullanılırken, dengeli siyasi bir yaklaşımın ortaya konulmaya çalışıldığı kaydedildi.
Gazete, Avrupa Parlamentosu'nun rapor taslağında "doğrudan ticaret" ifadesinin girmesinin bile Türk tarafı için büyük kazanç olduğunu, ayrıca Avrupa Parlamentosu'nun alacağı kararlar için ipotek olduğunu yazdı. Avrupa Halk Partisi Milletvekili (Avrupa Parlamentosu Türkiye raportörü) Ria Oomen Ruijten imzalı rapor taslağında, "hidrokarbon yataklarından faydalanılması konusunda Türkiye'nin Kıbrıs'a tahrikleri konusunda doğrudan bir ifadenin bulunmadığını" da yazan gazete, sadece "Kıbrıs Cumhuriyeti'nin Münhasır Ekonomik Bölgesi'nin mutlak yasallaştırılmasından" bahsedildiğini belirtti.
DÜNYA BÜLTENİ